Szolgáltatásaink
Munka- és tűzvédelem.
A kereskedelemben, az építőiparban, a termelő iparban, az üzemeltetésben és a karbantartásban is.
MUNKAVÉDELEM
Munkavédelmi szakképzettségű szakembereink vállalják a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény és az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet alapján a munkavédelmi feladatok ellátását az Ön cégénél.
Szolgáltatásaink:
- Munkavédelmi szabályzat elkészítése
- Egyéni védőeszközök juttatási rendjének kidolgozása
- Komplex kockázatértékelés elkészítése
- Egyéni védőeszközök kiválasztása, beszerzése
- Munkavédelmi oktatás megtartása
- Veszélyes és nem veszélyes munkaeszközök üzembe helyezése
- Veszélyes és nem veszélyes munkaeszközök időszakos munkavédelmi felülvizsgálata
- Munkabalesetek bejelentése, kivizsgálása
- Munkavédelmi bejárások megtartása
TŰZVÉDELEM
A tűz nem játék! – előzze meg a bajt!
Tűzvédelmi szakképzettségű szakembereink vállalják a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény és végrehajtási utasításaiban foglalt feladatok ellátását az Ön cégénél.
Szolgáltatásaink:
- Tűzvédelmi szabályzat készítése
- Tűzriadó terv készítése és gyakoroltatása
- Tűzvédelmi oktatás készítése
- Társasházak Tűzvédelmi Használati szabályzatának elkészítése
- Érintés-, tűzvédelmi és villámvédelmi szabványossági felülvizsgálat előkészítése
- Kiürítés számítás elkészítése
- Tűzgyújtási engedélyes munkák feltételeinek meghatározása
- Figyelmeztető, jelölő, tiltó táblák beszerzése
ÉPÍTŐIPARI KOORDINÁCIÓ
Az egyik legtöbb veszélyt rejtő iparág az építőipar. Ezért munkavédelmi szempontból az egyik legfontosabb feladat a munkák koordinációja (összehangolása a biztonság érdekében). Sokféle veszélyforrás leselkedik a munkavállalóra egy-egy építkezésen.
Ilyen veszélyek lehetnek az áramütések, vegyi anyagok veszélye, vágás, esés, zárt térben végzett munkák, a nem megfelelően felemelt nehéz tárgyak mozgatása és még sorolhatnánk.
Ezért nagyon fontos, hogy kiemelt figyelmet szenteljünk a munkavállalók biztonságos munkavégzés körülményének megteremtésére.
Az egyik legfontosabb a tervezés és a kivitelezés, amelyhez megfelelő szakembert kell alkalmazni, aki elvégzi és betartatja az építőipari koordináció fontos feladatait.
Egy jó koordinátor tulajdonsága a megfelelő szintű szakmai tudás, aki pontos és hasznos információkat képes adni a munkavédelmi kötelezettségekről és előírásokról.
Az építőipari koordinátor alkalmazását a 4/2002. (II.20) SZCSM-EüM rendelet írja elő. Ez tartalmazza, hogy a tervező köteles a kivitelezési tervdokumentáció készítése során koordinátort foglalkoztatni, valamint a kivitelező és a munkáltató köteles a kivitelezési munkák alatt koordinátort igénybe venni.
Az építőipari koordináció a gyakorlatban
Ellenőrzi a munkaterületeket, az ott felvonuló vállalkozókat, felfedi az előírásoktól eltérő szabálytalanságokat és javaslatot tesz a korrigálásra. Ide tartozik a védőeszközök ellenőrzése, a dokumentumok hiányosságának pótoltatása, a tűzoltókészülékek érvényességének ellenőrzése, orvosi alkalmassági papírok, kockázatértékelés, elektromos eszközök vizsgálata. A veszélyes anyagok biztonsági adatlapjainak az ellenőrzése és a leírásban meghatározottak szerint, a felhasználási és tárolási előírások betartatása. Az építőiparban használt eszközök biztonságos tárolása, elektromos kábelek épségének ellenőrzése, az épület egyes részeinek elkerítése szabályszerűen. Az építőipari koordináció rendkívüli hozzáértést követel meg. Ezért nem mindegy, hogy egy adott feladatra kit bíz meg. Egy jó koordinátor azonnal észleli a szabálytalanságokat és azonnal korrigálja.
Összehangolt munkát végez a projektvezetőkkel és minden olyan személlyel, aki fontos a biztonságos munkavégzés érdekében. Bármely nagyobb projekt esetén nem csak egy, hanem több cég is érintett ugyanazon a helyszínen. Sok esetben egy területen többen is végeznek feladatot, ezért fontos a párhuzamos munkavégzés veszélyeire felhívni a figyelmet. Egy példa erre, amikor magasban dolgoznak (pl. gerendát vágnak) és alattuk közlekedési út is van. Gondoljunk csak bele, hogy milyen életveszélyes egy ilyen körülmény. A levágott gerendavég leeshet és halálos balesetet okozhat. Az ilyen esetekre szerencsére rengeteg megoldás van. De egy jól kidolgozott építőipari koordináció, egy jól felkészült szakember gondol ezekre az esetekre.
Mindemellett egy jó koordinátor rugalmas is tud lenni, hiszen aki volt már építkezésen, az jól tudja, hogy egy állandóan változó, megoldandó feladatokkal teli terepről van szó. Egy jó koordinátor nem nyűg, hanem segítség!
FIGYELEM! Egy esetleges súlyos balesetnél a hatóság mindig vizsgálja, hogy volt-e koordinátor foglalkoztatva, vagy megbízva?!
Vállaljuk:
- A munkavédelmi dokumentáció elkészítését
- A munkafolyamatok összehangolását
- Oktatások megszervezését, lebonyolítását
- A munkavégzések munka- és tűzvédelmi szempontú ellenőrzését
- Hulladékkezelési eljárások nyomon követését
- Szakmai támogatást a biztonságos munkavégzés érdekében
- Közreműködés balesetek kivizsgálásában
- Napi-heti jelentések, jegyzőkönyvek készítése a megrendelő részére
EMELŐGÉP VIZSGÁLATOK
Targoncák, emelőhátfalak, csáposemelők, emelőkosarak, daruk
Mi is minősül emelőgépnek? Emelőgép (ebbe a fogalomkörbe tartozik szinte minden olyan gép, amit a napi emelési munkánkhoz használunk, ilyen pl. a targonca, a daru, az elektromos emelő, az emelőhátfal, a csápos emelő, stb.), de például az építőipari munkagépek, ha emelő üzemmódban használják (pl. egy kotró dúckeretet emel be a helyére).
Mivel a használt berendezések kopnak, elhasználódnak, megváltoznak használati tulajdonságaik, a biztonsági berendezéseik is ugyanúgy kopnak, hibásodhatnak, így az üzemeltetésük magasabb kockázatot hordoz magában.
Mind a munkáltató, mind a munkavállaló közös érdeke az, hogy az adott emelőgép, üzembiztos, jó műszaki állapotban legyen.
Az emelőgép felülvizsgáló szakember által végzett, ún. munkavédelmi gépvizsgálatok, pontosan erre irányulnak.
Az időszakos gépvizsgálatok elvégeztetése az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek alapkövetelménye.
Az emelőgépek vizsgálatára vonatkozóan az alábbi szolgáltatások elvégzését vállaljuk:
- Csoportszám szerinti besorolás
- Üzemeltetési dokumentációk vezetése
- Vizsgálati terv készítése
- Emelőgépek, emelő szerkezetek, munkavédelmi üzembe helyezése
- Vizsgálatok elvégzése (Fő-, szerkezeti, biztonságtechnikai vizsgálat)
Emelőgép felülvizsgálót keres? – VEGYE FEL VELÜNK A KAPCSOLATOT!
VESZÉLYES és NEM VESZÉLYES GÉPEK IDŐSZAKOS FELÜLVIZSGÁLATA
Veszélyes munkaeszközök: a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 21. § alkalmazásában veszélyesnek minősül az a létesítmény, munkaeszköz, anyag/keverék, munkafolyamat, technológia (beleértve a fizikai, biológiai, kémiai kóroki tényezők expozíciójával járó tevékenységeket is), amelynél a munkavállalók egészsége, testi épsége, biztonsága megfelelő védelem hiányában károsító hatásnak lehet kitéve. A törvénynek ez a szakasza hivatkozik az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet 1/a. és 1/b. számú mellékleteire, ahol pontosan felsorolva, nevesítve vannak az ide tartozó gépek. Ezeknek a gépeknek az üzembe helyezésére akkor kerülhet sor, ha munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat keretében meggyőződtünk arról, hogy az megfelel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek.
A veszélyes gépeket nem elegendő üzembe helyezni, de annak ötévenkénti felülvizsgálatát is el kell végeznie az üzemeltetőnek, ha jogszabály, szabvány vagy az üzemeltetési dokumentáció ennél gyakoribb felülvizsgálati időszakot nem ír elő.
Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot – kivéve a veszélyes technológia esetét – szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező személy (munkabiztonsági szaktevékenység), vagy külön jogszabályban erre feljogosított személy, illetve erre akkreditált intézmény végezheti.
A veszélyes munkaeszközök közé tartoznak a különböző emelőgépek is.
Az emelőgépekre a fenti vizsgálatokon kívül még az emelőgépekre vonatkozó 47/1999. (VIII. 4.) GM rendelet előírásai is vonatkoznak. Az emelőgépeket rendszeres, az emelőgép szakértő által meghatározott gyakorisággal fő és szerkezeti vizsgálat alá kell vonni, amelyet az emelőgép szakértő a vonatkozó nemzeti szabvány vagy a gyártó utasításának rendelkezéseit figyelembe véve határozza meg.
Az emelőgép időszakos vizsgálatára emelőgép szakértő jogosult.
Az emelőgép fővizsgálatára – kivéve az 1000 kg-nál nagyobb megengedett teherbírású emelőgépet és az olyan emelőgépet, amelynél a kezelői munkahely az emelőkocsin van, és a kocsi 1,5 m-nél magasabbra emelhető – és szerkezeti vizsgálatára emelőgép ügyintéző, csak a szerkezeti vizsgálatára emelőgép vizsgáló is jogosult.
A veszélyes gépek, berendezések közé tartoznak a hatósági felügyelet alá tartozó munkaeszközök. Ezek üzembe helyezését és időszakos felülvizsgálatait, mint ahogy a neve is tartalmazza, a vizsgálat elvégzésére felhatalmazott állami szervezet jogosult.
A nem veszélyes munkaeszközök esetében az üzembe helyezésnek nem üzembe helyezés az elnevezése, hanem ellenőrző felülvizsgálat. Az ellenőrző felülvizsgálat a munkaeszköz szerelését követő, illetve az üzemeltetés megkezdését, valamint az új munkahelyen történő felállítást megelőző – az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos körülmények meglétét ellenőrző – vizsgálat. Természetesen ebben az esetben is szükséges megismételni a vizsgálatot.
Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatra kötelezett munkaeszközt, a felülvizsgálat gyakoriságát és módját a munkáltatónak írásban kell meghatározni, figyelemmel az üzemeltetés körülményeire, a munkaeszközt érintő szabványokban foglaltakra és a gyártó által összeállított használati utasítás, üzemeltetési, karbantartási dokumentáció előírásaira. A leghosszabb felülvizsgálati időszak nem haladhatja meg az öt évet. A felülvizsgálat személyi feltétele, hogy olyan személy végezze el, aki az adott gép kezelésével kapcsolatban megfelelő szakmai képesítéssel és tapasztalattal rendelkezik.
A veszélyes és nem veszélyes gépek vonatkozásában az alábbiakat vállaljuk:
- Üzembe helyezések
- Időszakos biztonsági felülvizsgálat
- Ellenőrző felülvizsgálat
- Biztonságfokozó közbenső gépszemlék
Veszélyes gép felülvizsgáló szakembert keres? – KAPCSOLATFELVÉTEL ITT
KARBANTARTÁSI KOORDINÁCIÓ
A dolgozók biztonságának megóvása normál üzemeltetési időszakban is komoly feladatot jelent a munkavezetők, munkairányítók, illetve munkavédelmi megbízottak számára, a fennálló veszélyforrások nagy kockázatot jelentenek a dolgozókra nézve. Karbantartási leállás alkalmával azonban, amikor a területen megjelennek a külsős munkavállalók, ezek a veszélyforrások hatványozódnak.
Nagy kockázatot jelentenek azok a külsős dolgozók, akik:
- nem rendelkeznek megfelelő helyismerettel (dohányzóhelyek, étkező, vészhelyzeti reagálás stb.);
- nem rendelkeznek azzal a képzettséggel, kompetenciával, illetve jogosultságokkal sem, amelyek az üzemeltetési vagy akár a karbantartási időszakban elengedhetetlen feltételei a biztonságos munkavégzéseknek;
- nem igazán ismerik az alkalmazott technológiákat és a hozzájuk rendelt védelmi rendszereket sem.
(Például, egy külsős dolgozó engedély nélküli tűzveszélyes tevékenységet végez az élesített nedves sprinkler rendszer szórófeje mellett, ami hő hatására eldurran és a fejből kiáramló oltóvíz elárasztja a környezetét, ezzel anyagi kárt okozva.)
Ezért kifejezetten indokolt olyan szakemberek szakmai támogatása, akik a karbantartási időszakban segítséget nyújtanak az üzemeltetés felelős vezetőinek, illetve a létesítmény munka- és tűzvédelmi megbízottjainak, így nekik nem kell többletenergiákat mozgósítaniuk a külsős dolgozók felügyeletére, hanem fókuszálhatnak azokra a feladatokra, melyekre a normál üzemeltetés mellett nem jut elég idő (oktatások, képzések, szabadságolások, stb.)
Mi segítünk Önnek, hogy ebben az időszakban a vállalkozását, a területén tevékenykedő külsős dolgozókat, illetve saját dolgozóit is biztonságban tudhassa!
A karbantartási koordinációval összefüggő szolgáltatásaink:
- Külsős alvállalkozók munkavégzésének munka- és tűzvédelmi szempontú ellenőrzése
- Munkaengedélyeztetési eljárások kezelése
- Energiakiszakaszolási (LO-TO) folyamatok nyomon követése, ellenőrzése
- A karbantartási tevékenységekkel összefüggő munka- és tűzvédelmi oktatások megszervezése, dolgozók oktatása
- Tűzveszélyes tevékenységek tárgyi feltételeinek, illetve a tevékenység végzéséhez szükséges jogosultságok ellenőrzése
- Munkakezdés előtti (tool-box) megbeszélések megtartása
- A megrendelő napi szintű tájékoztatása (napi riport)
- Megrendelő kérésére további, az üzemeltetéssel, karbantartással összefüggő szakfeladatok elvégzése
Karbantartási koordinátorra van szüksége? – KERESSEN BIZALOMMAL!
A hatékony cégirányítás és folyamatos fejlődés egyik kulcsfontosságú lépése a megfelelő ISO irányítási rendszer bevezetése és alkalmazása. Ezek a rendszerek hozzájárulnak, hogy termékei, szolgáltatásai mind a vevői elvárásoknak, mind a piacági előírásoknak megfeleljenek.
De melyek is a leggyakoribb rendszerek? Íme:
ISO 9001 – minőségirányítás (MIR)
ISO 14001 – környezetirányítás (KIR)
ISO 45001 – munkahelyi egészségvédelem és biztonság
Ezek a rendszerek megfelelő alapot biztosítanak egy szervezet, vállalat számára, hogy magasabb szinten szolgálja ki vevőit. A működtetésük által vállalata nem csak növelheti teljesítményét, de hozzájárulhat a fenntartható fejlődéshez, a környezete hatékony védelméhez, a munkavállalók jó egészségének fenntartásához és a biztonságuk fokozásához, nem utolsó sorban pedig a vevői igények magasabb szintű kielégítéséhez.
Egy ISO irányítási rendszer bevezetése minden cég számára nagyon fontos stratégiai lépés, de egyben garancia is a folyamatos, biztos minőséghez és vevőszerzéshez, továbbá egyértelmű szintlépés a márka építésben.